Legendy zamków sudeckich [PDF] do pobrania

19 maja 2017

Legendy zamków sudeckich PDF do pobrania za darmo

[/IMG]

Sala Bartłomiej Grzegorz

Opis

„Legendy zamków sudeckich” to ilustrowana księga ludowych i literackich podań pióra Bartłomieja Grzegorz Sali przedstawiająca 30 najciekawszych zamczysk Sudetów tj.: zamek w Prudniku, Ząbkowicach Śląskich, Gniewoszowie, Zagórzu Śląskim, Bolkowie czy Czocha w Leśnej. Publikacja poświęcona jest warowniom wyrosłych przed wiekami w głębi gór, w śródgórskich kotlinach lub w najbliższej okolicy sudeckich wierchów; obiektów do dziś zachowujących swój blask, jak i pozostających w ruinie.

Autor przedstawia pokrótce dzieje każdego zamku, a następnie związane z nim legendy. Na nowo ożywają duchy i zjawy, święci i diabły, okrutni panowie i dzielni junacy, namiętni kochankowie i bezwzględni zbójcy. Autor, historyk i etnograf, uzupełnia swe opowieści krótkim zarysem dziejów zamków, a także komentuje wykorzystane motywy w kontekście kulturowym, sięgając do źródeł poszczególnych wątków. Książka ma charakter zarówno popularnonaukowy jak i edukacyjny, zachowując przy tym literackość przekazu.

Od wydawcy:

Bartłomiej Grzegorz Sala, historyk i etnolog, uznany autor książek o polskiej — i nie tylko — historii i jej odbiciu w opowieściach mitycznych, zaprasza w kolejną podróż śladami ludowej wyobraźni. W Legendach zamków sudeckich zabiera Czytelnika w pograniczny region baśniowych krajobrazów, monumentalnych zamczysk i skomplikowanych losów, które poznajemy w bogatym wyborze legend i podań. Autor kreśli także dzieje opisywanych zamczysk, sięga też do źródeł podań, wpisując je w kontekst kulturowy i lokalny. Dzięki temu „Legendy zamków sudeckich” są pozycją jednocześnie popularnonaukową i literacką, łączącą historyczne i antropologiczne uwagi z walorami dobrej lektury. Zebrane i na nowo opracowane piórem autora pradawne opowieści przywołują z otchłani wieków szlachetnych władców, dumnych dziedziców, dzielnych rycerzy, groźnych zbójców, okrutne księżniczki, świętych, diabły, duchy, wampiry, gryfy, wężowe potwory, a nawet karkonoskiego Ducha Gór — Liczyrzepę i opętanych przez Piekielnego Łowcę upiornych grabarzy z miasta Frankenstein… Opowieściom towarzyszą ilustracje autorstwa Pawła Zycha i Witolda Yargasa.

http://www.empik.com/legendy-zamkow-sudeckich-sala-bartlomiej-grzegorz,p1123193545,ksiazka-p

Pobierz ebook bez limitu:

Pobierz Ksi??k?

No Comments

Comments are closed.